Zalando przewrzsza rynek oraz zwiększa swoją rentowność

  • Dochody za III kwartał wyniosły 835 mln EUR (+17,1%), skorygowana marża EBIT: 2,3%
  • Dochody za 9 miesięcy wyniosły 2 547 mln EUR (+21,9%), skorygowana marża EBIT: 4,7%
  • Potwierdzone prognozy zysku; prognozy rentowności na rok obrotowy 2016 podniesione do pułapu skorygowanej marży EBIT: 5,0-6,0%

BERLIN, 10 LISTOPADA 2016 R. // Zalando opublikowało doskonałe wyniki za pierwszych dziewięć miesięcy 2016 r., podczas których nastąpił dalszy rozwój i zwiększenie rentowności. Skorygowana marża EBIT za cały rok wzrosła do 5,0-6,0%. W trzecim kwartale, wiodąca w Europie internetowa platforma modowa, odnotowała dalsze przyspieszenie wzrostu, pomimo trudnych warunków rynkowych w porównaniu do silnego III kwartału 2015 r. oraz zwiększyła udział w rynku.

Zalando zwiększyło swoją rentowność w obrębie wszystkich najważniejszych linii kosztów operacyjnych, w tym kosztów sprzedaży, realizacji i marketingu. Jednocześnie, spółka nadal inwestowała w swoją ofertę dla klientów, w tym w kategoriach mobilności, marki, asortymentu i udogodnień. Silne zarządzanie kapitałem obrotowym oraz spore nakłady inwestycyjne rzędu 116 mln EUR, przyniosły skutek w postaci pozytywnych wolnych przepływów pieniężnych rzędu 66 mln EUR w okresie dziewięciu miesięcy.

„To niesamowite, że po dwóch latach od naszego debiutu giełdowego, Zalando nadal rośnie w siłę”, stwierdził Rubin Ritter, dyrektor współzarządzający. „Zbudowaliśmy silną platformę, pozwalającą nam oczekiwać trwałych postępów i ekscytującego roku 2017.”

W trzecim kwartale Zalando przede wszystkim pracowało nad ulepszaniem swojej oferty mobilnej, a aplikacja spółki na Androida zdobyła niedawno prestiżową nagrodę „Nasz wybór” Google Play. Udział ruchu w sieci wzrósł do 67%, zaś udział zamówień za pośrednictwem aplikacji mobilnej przekroczył 50%. Wydarzenie modowe, Bread&Butter, na które wyprzedano wszystkie bilety, przyciągnęło ponad 20 tys. gości, pokazując, że Zalando stale inwestuje w zwiększanie widoczności marki i jej zasięgu. W trakcie wydarzenia, Zalando zgromadziło ponad 800 mln reakcji we wszystkich mediach oraz kanałach mediów społecznościowych. Gigi Hadid zaprezentowała współtworzoną przez siebie kolekcję Tommy'ego Hilfigera, Tommy X Gigi, oraz przedstawiła ekskluzywną kolekcję butów Marni dla Zalando, która obecnie jest dostępna w Zalando. W ubiegłym kwartale do asortymentu platformy dodano kilka kolejnych popularnych marek, dzięki czemu liczba artykułów dostępnych w sklepach Zalando zwiększyła się do ok. 200 tysięcy.

Podstawą operacyjną dla platformy Zalando jest wprowadzanie zdecydowanych zmian, wspieranie rozwoju oraz dostarczanie najlepszych doświadczeń realizacji w europejskiej branży modowej. Po pomyślnym uruchomieniu magazynu satelitarnego, który obecnie realizuje ponad 70% zamówień we Włoszech, Zalando uruchomi kolejny magazyn pionierski niedaleko Paryża, we Francji, w pierwszym kwartale 2017 r. Zalando ogłosiło również budowę kolejnego dużego centrum realizacji w pobliżu Szczecina, w Polsce. Będzie mieć on powierzchnię 130 tys. m² oraz rozpocznie działalność manualną jesienią 2017 r. 

Znacznie zwiększyła się także liczba pracowników – do ok. 11 200 na dzień 30 września 2016 r., z ok.10 000 pracowników na dzień 31 grudnia 2015 r. Było to w głównej mierze zasługą zwiększenia zatrudnienia w dziale technologii i działań operacyjnych. Powiększył się również zespół techniczny Zalando, który do końca trzeciego kwartału posiadać będzie ok. 1 600 członków w siedzibie głównej w Berlinie oraz w sześciu innych lokalizacjach.

Zalando podtrzymuje swoje ambicje rozwoju o 20-25% na najbliższych kilka lat. Na rok 2016, Zalando spodziewa się wzrostu przychodów w górnym pułapie korytarza wzrostu 20–25% oraz podnosi prognozy dla skorygowanej marży EBIT za cały 2016 r. do 5,0-6,0%.

Sprawozdanie finansowe Zalando za dziewięć miesięcy jest dostępne online. Szczegółowe informacje zawiera również prezentacja wyników dla inwestorów. Wyniki za cały rok i czwarty kwartał 2016 r. Zalando ogłosi 1 marca 2017 r. roku, publikując uprzednio aktualizacje informacji o działalności handlowej. Data opublikowania najbardziej aktualnych informacji o działalności handlowej zostanie ogłoszona z wyprzedzeniem na stronie dotyczącej relacji z inwestorami (Zalando Investor Relations).
 

Financials Q3 2016 1
Financials Q3 2016 1
Financials Q3 2016 2
Financials Q3 2016 2

O ZALANDO

Zalando jest wiodącą platformą modową w Europie. Firma z siedzibą w Berlinie oferuje swoim klientom szeroki wybór odzieży, obuwia i akcesoriów dla kobiet, mężczyzn i dzieci z darmową dostawą i zwrotem. W asortymencie znajdują się zarówno marki znane na całym świecie, jak i produkty lokalnych projektantów, a także marki własne. Zalando dostosowuje swoją ofertę indywidualnie do specyfiki każdego z 15 obsługiwanych krajów europejskich: Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburga, Niemiec , Norwegii, Polski, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Sieć logistyczna obejmująca trzy centra logistyczne w Niemczech i magazyn w Północnych Włoszech pozwala na efektywną obsługę naszych klientów w całej Europie. Jesteśmy przekonani, że dzięki umiejętnemu połączeniu trzech komponentów, jakimi są moda, technologia i logistyka, jesteśmy w stanie zaoferować zarówno klientom, jak i partnerom produkt  najwyższej jakości. Nasze adresy internetowe każdego miesiąca generują około 160 milionów odsłon, a w trzecim kwartale 2016 roku ponad 65% pochodziło z urządzeń mobilnych, co daje prawie 19,2 miliona aktywnych klientów na koniec kwartału. 

OSOBA KONTAKTOWA
Katarzyna Heller
Corporate Communications
Tel.: +49 (0)176 12759514
Email: katarzyna.heller@zalando.pl