Zalando kontynuuje rentowny wzrost

  • Przychód w I kw. wyniósł 796 milionów EUR, natomiast skorygowana marża EBIT 2,5%.
  • Dynamiczny wzrost został połączony ze strategicznymi inwestycjami.
  • Ponadto, Zalando dokonało przejęcia Tradebyte - internetowego dostawcy specjalistycznego oprogramowania dla e-handlu.

BERLIN, 12 MAJA 2016 r. // Zalando SE, wiodąca w Europie platforma modowa online, odnotowała dobry początek roku i pozostaje na ścieżce dynamicznego rentownego wzrostu. W pierwszym kwartale 2016 roku, firma rozwijała ofertę dla klientów poprzez strategiczne inwestycje , jak również poprzez nabycie narzędzi umożliwiających zaawansowane działania platformy i nowych technologii. Dzięki udanemu przejęciu Tradebyte, dostawcy specjalistycznego oprogramowania dla e-handlu, Zalando będzie mogło dodatkowo poszerzyć prowadzony z sukcesem program partnerski.
 „Dokonujemy postępów na wielu frontach, realizując naszą długoterminową strategię platformy modowej oraz plan wzrostu” – podsumował Rubin Ritter, członek Zarządu. „Jednocześnie, dobrze rozwijamy się w ramach naszej podstawowej gałęzi działalności i zdobywamy coraz większy udział w rynku”.
Koncentrując się na rozwoju propozycji dla klientów, połączonej z rozbudową zaplecza logistycznego, Zalando nadal zwiększa satysfakcję klientów. W pierwszym kwartale 2016 roku jej poziom po raz kolejny osiągnął rekordową wartość. Pierwszy międzynarodowy satelicki magazyn w Stradelli (Włochy), pozwolił skrócić czas realizacji zamówień na terenie Włoch aż o półtora dnia. Budowa nowego magazynu w Lahr przebiega zgodnie z planem, a działania operacyjne mają się tam rozpocząć jesienią tego roku.
W ramach strategii rozwoju swojej platformy, Zalando ponownie rozszerzyło możliwości swojego programu partnerskiego, który pozwala wybranym markom prowadzenie bezpośredniej sprzedaży na platformie Zalando. Do końca pierwszego kwartału, firma zyskała ponad 150 partnerów, w tym takie marki jak Adidas i Superdry. Aby wzmocnić możliwości digitalizacji asortymentu partnerskiego oraz opcje wprowadzenia go do kanałów detalicznych, Zalando nabyło w maju 2016 r spółkę Tradebyte Software GmbH. Tradebyte należy do wiodących europejskich dostawców rozwiązań integracyjnych w dziedzinie zaopatrzenia rynkowego oferowanego sprzedawcom detalicznym i markom, szczególnie w sektorze mody i stylu życia.
 Silny wzrost bazy aktywnych klientów, do liczby 18,4 milionów, oraz rosnące zadowolenie klientów doprowadziły do zwiększenia dochodów o 23,7%, osiągając poziom 796 milionów EUR, w górnej części korytarza wzrostu, pomimo spadku w okolicy Świąt Wielkanocnych w pierwszym kwartale. Firma Zalando opublikowała skorygowany wskaźnik EBIT na poziomie 20 milionów EUR, co odpowiada marży w wysokości 2,5%.
 Zalando ponawia roczną prognozę dla wzrostu przychodów w górnej części 20-25% korytarza wzrostu oraz marży EBIT w zakresie 3-4,5%. Celem firmy jest  neutralny wskaźnik kapitału obrotowego na koniec roku oraz nakłady inwestycyjne na poziomie 200 mln EUR w 2016 r., bez uwzględnienia fuzji i przejęć.
Sprawozdanie Zalando za pierwszy kwartał dostępne jest online, a szczegółowe informacje podano również w prezentacji na temat dochodów firmy. Zalando ogłosi wyniki za drugi kwartał 11 sierpnia 2016 r., publikując uprzednio uaktualnienie informacji o działalności handlowej. Data opublikowania najbardziej aktualnych informacji o działalności handlowej zostanie ogłoszona z wyprzedzeniem na stronie informującej o relacjach inwestorskich (Zalando Investor Relations).

Zalando Financials Q1 2016
Zalando Financials Q1 2016
Zalando Financials Q1 2016
Zalando Financials Q1 2016

O ZALANDO

Zalando jest wiodącą platformą modową w Europie. Firma z siedzibą w Berlinie oferuje swoim klientom szeroki wybór odzieży, obuwia i akcesoriów dla kobiet, mężczyzn i dzieci z darmową dostawą i zwrotem. W asortymencie znajdują się zarówno marki znane na całym świecie, jak i produkty lokalnych projektantów, a także marki własne. Zalando dostosowuje swoją ofertę indywidualnie do specyfiki każdego z 15 obsługiwanych krajów europejskich: Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburga, Niemiec , Norwegii, Polski, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Sieć logistyczna obejmująca trzy centra logistyczne pozwala na efektywną obsługę naszych klientów w całej Europie. Jesteśmy przekonani, że dzięki umiejętnemu połączeniu trzech komponentów, jakimi są moda, technologia i logistyka, jesteśmy w stanie zaoferować zarówno klientom, jak i partnerom produkt  najwyższej jakości.
Nasze adresy internetowe każdego miesiąca generują ponad 160 milionów odsłon, a w pierwszym kwartale 2016 roku 62% pochodziło z urządzeń mobilnych, co daje prawie 18,4 miliona aktywnych klientów na koniec kwartału. 

OSOBA KONTAKTOWA
Katarzyna Heller
Corporate Communications
Tel.: +49 (0)176 12759514
Email: katarzyna.heller@zalando.pl